Kertfenntartás

A legegyszerűbb fűnyírástól a legnagyobb szakértelmet igénylő metszéseken, formára nyírásokon keresztül, a növényvédelemig is kiterjed szolgáltatási körünk.
Sajnos gyakran tapasztaljuk, hogy a drágán és szépen kialakított kerteket sokszor nem a „legszakszerűbben” ápolják. Pedig, ahogy a mondás is tartja, nem megszerezni nehéz, hanem megtartani. A mi nyelvünkre lefordítva, nem megépíteni nehéz, hanem fenntartani.

Tavaszi metszések: Tapasztalatunk, hogy sok kertész ilyenkor szinte „tarra” vágja a növényállományt tavaszi metszés címszóval. Most gondoljunk bele, hogy mik a különbségek egy Caryopteris (kékszakáll), egy Buddleja (nyáriorgona), egy Forsythia (aranyvessző és nem aranyeső!) és egy Spiraea vanhouttei (gyöngyvessző) között! A Caryopteris, Buddleja 10-30 cm-re visszavágható, az évi hajtásokon hozza szép virágait. De a két utóbbi fajt, a Forsythia-t és a Spiraea vanhouttei-t ugyanilyen visszavágásban részesítve a virágaitól szabadítanánk meg. Hát nem az lenne a célunk, hogy ezek virágozzanak a kertben, tavaszi díszei legyenek a kertnek? Ezeket elvirágzás után kell metszésben részesítenünk.
A gyep gondozása sem a rendszeres fűnyírásban kell, hogy kimerüljön.

Tavaszi, őszi fontos munkaművelet a gyepszellőztetés. Ekkor eltávolítjuk az elhalt részeket, feltörjük a keletkezett gyepfilcet, réti perjés gyepnél összevágjuk a tarackokat, ami által sűrűbb, tömöttebb gyepállományt kapunk. A nyírás által „elhordott” tápanyagot vissza is kell pótolnunk, erre a legalkalmasabb gyeptrágyák a szabályozott tápanyagleadásúak. Mi a legjobb eredményeket a Scott gyeptrágyáival értük el. Gyepben előforduló gyomok is adnak munkát a kerttulajdonosoknak. Sokan késsel térdelve járják és irtják a nem odaillő „gazokat”. Mi ezt kémiai (vegyszeres) úton oldjuk meg, anélkül, hogy a gyepben kárt tennénk.

Ha minden igényét kielégítettük dísznövényeinknek, akkor is adódhatnak problémák, melyek munkánkat tönkretehetik. Ezek pedig a növényekre leselkedő kártevők, kórokozók. Itt jön a képbe a rendszeres, okszerű növényvédelem. A laikus is sokszor találkozik ilyen kárképekkel, kórképekkel, de nem tudja, hogy mi okozza, így a megfelelő gyógymódját sem ismeri. Euonymous (kecskerágó) fajokon, Juniperus (boróka) fajokon, Morus fajokon (eperfa) gyakran találkozhatunk különböző pajzstetű fajokkal, melyek a növények gyenge növekedéséhez, torzulásokhoz, rákos sebek képződéséhez vezetnek. Később a növény teljes díszértékét veszti, majd kivágásra kerül, holott a megfelelő növényvédelem mellett sok 10 évig lehetnének kertünk ékkövei e növények.

Furcsán hangzik, de a gyepnek is szükséges van kémiai növényvédelemre. Csapadékos, meleg, magas páratartalmú időszakokban a gombás betegségek okoznak esztétikai hibákat, pusztulásokat a fűben. Azt hihetnénk, hogy a tenyérnyi foltokban kiégett gyep a házi kedvenc (kutya) műve, pedig több tucat gomba felelhet érte. Nem kellően kordába tartott fertőzés esetén a kár nem korlátozódik tenyérnyi foltokra, több négyzetméternyi összefüggő felület pusztulásával is járhat.